Co dělat po předání dítěte z PPPD?
I když od začátku víte, že je dítě u vás jen na návštěvě, bude tato doba pro vás obtížná – bylo by zvláštní, kdyby nebyla. Nabízíme vám proto pár tipů, jak tímto obdobím proplout smysluplně.
Naše tipy:
Prožijte společně i každý zvlášť naplno radost z předání dítěte, z dobře odvedené práce. Uvědomte si, jak jste definitivní rodině usnadnili situaci – díky vám jejich dítě nemuselo svůj život začínat traumatem ústavní výchovy.
Pokuste se opět stmelit vlastní pěstounskou rodinu, najděte si čas jeden na druhého, dopřejte si odpočinek, zkuste si na tuto dobu naplánovat rodinnou dovolenou. Užijte si, že máte jeden na druhého i každý na sebe více času.
Zajděte si do divadla, na hokej či na jiná místa, která máte rádi, ale nemohli jste je s době péče o dítě v PPPD navštívit.
Vzdělávejte se dále v oblasti náhradní rodinné péče, najděte si zajímavé přednášky, knížky, čtěte odborné články.
Věnujte se svému osobnímu rozvoji – s odborníkem, nebo alespoň sami. Uvědomte si, co všechno jste během průběhu PPPD prožili, kde jste objevili své skryté rezervy či bolavá místa a pracujte na sobě.
Právě v této době je možná více klidu splnit zákonnou povinnosti se vzdělávat např. na seminářích PPPD.
Těšte se na další dítě, přemýšlejte, jak zdokonalit svou péči, jak si rozdělit úkoly spojené s poskytováním PPPD, vyperte a připravte si oblečení a další věci, které bude potřebovat.
A můžete začít zas od začátku...