Malé děti vnímají lidský hlas a emoce, i když spí!
Miminka absolutní většinu času prospí. Předpokládalo se, že téměř vše, co ovlivňuje jejich zdravý vývoj, probíhá v okamžicích, když jsou vzhůru. To je ale mylná představa. Potvrzuje to i výzkum odborníků z Institute of Psychiatry (IoP) King's College London. V prestižním časopise Current Biology letos v létě zveřejnili závěry studie, která se zabývala výzkumem reakcí mozku spících miminek na zvuky z okolí. Její výsledky jsou ohromující!
Výzkum pomocí funkční magnetické rezonance zjistil, že zvláštní oblasti v mozku, které zpracovávají zvuk, jsou citlivější, než se dříve předpokládalo. Již u tříměsíčních miminek tyto speciální oblasti reagují rozdílně na lidské a ne-lidské zvuky a jednoznačně rozlišují pozitivní, negativní a neutrální emoce.
Hlavní řešitel Profesor Declan Murphy řekl: "Tento objev přináší zásadní pokrok do našeho chápání vývoje dětí. Ovlivňuje nejen to, jak pohlížíme na vliv sociálního prostředí na mozek dítěte, ale i další výzkum o tom, jak mozkové funkce a jejich vývoj souvisí s pozdějšími problémy v sociální komunikaci."
Dr. Evelyne Mercure dodává: "Naše výsledky naznačují, že temporální kůra dětského mozku je zralejší, než se dříve předpokládalo. Je úžasné vidět, že specializované oblasti existují v tak časné fázi vývoje mozku."
"Člověk by si myslel, že spící dítě by nemělo slyšet, ale zjevně jeho mozek zpracovává zvuky, i když spí," říká profesor Murphy. Měření zaznamenala, že i spící dítě jasně rozlišuje hlasy blízkých a cizích dospělých lidí i hlasy jiných dětí a jejich neutrální, pozitivní nebo negativní emocionální zabarvení. Děti ukázaly výrazný nárůst reakcí na smutné zvuky, jako je například pláč, na rozdíl od těch neutrální.
Babies tune in to human voices even when asleep
Z výše uvedeného výzkumu je tedy více než zřejmé, že pobyt dítěte v ústavním zařízení, kde je vystaveno neustálé změně mnoha hlasů pečujících osob a pláči ostatních dětí, a to i během spánku, musí zanechat v jeho vyvíjející se mysli nenapravitelné škody.